Yıllık APY kaç olmalı? (Stake oranı konusu)

Yıllık yüzde 37 APY bildiğiniz gibi oldukça yüksek bir oran. Bu oranın kaldırılması ya da düşürülmesi OMC fiyatında düşüşlere ya da çıkışlara sebep olabilir. Geçişin yumuşak bir şekilde olması gerektiğine inanıyorum. Benim önerim kademeli olarak APY oranının aylık yüzde 1 azaltılması şeklinde. Yani 37 ay sonra stake oranı sıfırlanmış olacak ve OMC’nin fiyat hedefi anlamında en yüksek seviyede olacağına işaret edecek. Kıtlık bilinciyle birlikte bu sembol süre fiyatlandırmaya önemli katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. BTC mining oranının (Halving) yatırımcılar üzerindeki pozitif etkisini görüyoruz. OMC’de de benzer bir etki yaşanacağına inanıyorum. Bu konudaki görüşünüzü yazın lütfen. Sevgiyle… (Tolga Alone)

5 Likes

Yıllık suanki apy dusurulsun aylık olarak kalacaksa .1 aylık 3 aylık 6 aylik 1 yıllık olsun uzun tutana apay yüksek olsun yapilabilirligi varsa eğer.

Yukarıda yazdığımız gibi her aya 1 kademe dusurulsun fakat bu 37 ayda biter anlamına gelmez cunki kimse yillik yüzde 20 altına dusunce tutmak istemez yada daha aşağıda 15 gibi kimse kalmaz kanaatindeyim

İlk ay %25e düşürülmeli. Sonrasında aylık 1 er puan düşürülebilir. Piyasa tam oluşmadan fazla bir düşüş olmamalı.

2 Likes

Yıllık Apy düşerken aynı oranda fiyat da yükselişini devam ettirirse, yatırımcı da bu işten karlı çıkar.

Ancak Apy duserken ,fiyat sabit kalır ya da düşerse,yatırımcı bulamazsınız!
Riskli bir karar olacağını düşünüyorum!

Bu durumda,Omclerimin tamamını uzun vade Apy de tutmam!
%50 sini uzun vade %50 sini de borsada değerlendiririm kendi adıma.
Benim gibi düşünen ve çoğunluk olursa,dolaşımda omc artar,bu da fiyat baskısı yaratabilir

Projenin ve fiyatın durumuna göre aylık yada 3 er aylık APY belirlenmeli!

Kimse 1sene sonra fiyatın ne olacağını bilmiyorsa,APY nin de 1sene sonrasını belirlememiz mantıksız olacaktır!

-Kademeli düşüş fikrine katılıyorum. Bitcoini değerli kılan en önemli şeylerden biride halving ve ödül yarılanması. Bu şekilde maliyetler gittikçe artıyor ve fiyat yükseliş garantisi gibi görünmekte.

-Omchain stake özelinde bu fikri düşünürsek, yeni stake geliri apy %20 olabilir. Ardından 3 aylık periyotlar eşliğinde %15 - %10 ve %5 olarak 1 sene sonra %5 stake oranına sabit şekilde inilebilir.

-Stake sıfırlanmasını doğru bulmuyorum.
Avrupa ve abd gibi ülkelerde enflasyon oldukça düşük oluyor ve %2-3 stake gelirleri için ciddi bir kesim coin stake ediyor. (Mesela DASH coin.)
Şu an enflasyon tüm dünyada yüksek ama abd ve avrupa bunu düşürmek zorunda. 2024 yılında düşen enflasyon + Omchain tanınmışlığı + güveni + stake geliri ile parasına pasif gelir ya da güvende tutmak isteyen yatırımcı kitlede oluşabilir.

-Kademeli düşüşü %5 yapmamdaki sebep ise, 20 lik geliri kaçırmak istemeyen kesim daha çabuk trene bineyim düşüncesinde olacaktır.
%15 den gelen %10 a düşmeden daha çabuk alayım diyebilir.

-Kilit süreleriyle ilgili fikrimde, uzun vade tutan daha yüksek gelir almalı.

• Avax ağında olduğu gibi kilitler bozulamasın.
    -Kilit süresi sonuna kadar zorunlu olarak kalmalı. Bu gerçek uzuncuları ya da ortacıları çekecektir.
    -Hemde süpriz yükseliş ya da düşüşlerde fiyatın manipüle olmasına da engel olacaktır.
    -Ben avax ağında 4 aylık stake 30 avax kilit yaparak 2 avax gelir elde ettim. Hem ciddi bir yükselişten kazanç sağladım hemde 2 avax gelir elde ettim.
    Kilit bozma olsaydı 16 dolardan aldığım avaxı 32 den satardım.
    -Ben 4 ay bozamadığım için 102 dolardan sattım.
    Bu bir örnekti ve stake kovalayan ve uzuncu insanlar tercih edecektir bu yöntemi.

1 ay stake           3 ay stake           6 ay stake             12 ay stake

01.05.2023 %20 APY %25 APY %30APY %40APY

01.08.2023 %15 %20 %25 %35

01.11.2023 %10 %15 %20 %30

01.02.2024 %5 %10 %15 %25

Saygılarımla. OmchainArmy

5 Likes

İçinde planlama barındıran,çok seçenekli,her yatırımcıya hitap eden bir düşünce olmuş.
:raised_hands::raised_hands:

1 Like

Her ay stake oranını %1 düşürürsek stake oranı %25’ in altına düşmeye başladığında ve coin değeri markette bu civarlarda seyrederse stake de bekleyenlerde azalma olacaktır. Bu da satış baskısı getirebilir. Diğer öngörü %25 altına 1 yıl sonra düşeceğini ve fiyatın bugünkü fiyatın 10 katı olacağını varsayarsak (Böyle olacağı konusunda iddiam yok) %25 altı gayet güzel bir orandır.
Ama benim tercihim stake süresi arttıkça oranın yükselmesi olur. :raised_hand_with_fingers_splayed:

Stake yapmayan arkadaşlar düşürülmesini istiyor normal. Ben stake lerin tek buton altında otomatik olan sistemin öncelikle kalmasını yıllık 6 aylık ve aylık oranları ayrı ayrı olması taraftarıyım ve steke miktarı mümkünse çogalsın tabela baskısı ortadan kalkar yüklü bir kişi dahi alacak olsa daha hızlı bir yükselişi yaşarız 100k omc olan yıllık 50k alsın. stake deki adamların tabelayla işi olmaz kalkıp omc sini de satmaz

Stake ile dağıtılan miktar kadar otomatik yakım olması arzı dengede tutabilir.

Stake için ayrılan OMC adetine göre APY düşümü yapılabilir.
Stake havuzundan %10 dağıtıldığında, 10 kademeli APY de düşüm;

30>27>24>21>18>15>12>9>6>3 APY

Değerli görüşleriniz için teşekkürler ben de bir ekleme yapayım. Mevcut 60M stake’de bulunan OMC’ler zaten compound ile yıllık %45’e yaklaşıyor getiri olarak. Compound yapmayanlar var, arada girip çıkan adresler var o nedenle %40 ortalama alacak olursak zaten yıllık 24M gibi bir emisyon var, bu zaman içerisinde arza giren ve birçok kişinin kâr amaçlı satış yapacağı bir tutar.

Stake oranının keskin şekilde düşürülmesindense kademeli olarak düşürülmesi daha mantıklı duruyor. Ancak stake oranı %15-20 altına düştüğünde insanlar stake’den çekecek olsa bile çekilen miktar mevcut basılan miktarla aynı olacak. Yani stake oranı düşmezse de, düşse de satış baskısı 1 yıl sonra aşağı yukarı aynı miktara denk gelecek. Ancak stake oranı düştüğünde bu durum en azından sirkülasyonun daha yavaş artmasına neden oluyor.

Öte yandan bu oran insanların satın alma tercihini ne kadar etkiliyor bunu da hesaba katmak gerekecek tabii ki. Ancak yeni listelemeler ve ürünlerle, ağda çıkacak projelerle 1 yıl sonra OMC’ye ağ üstünde kullanabilmek için de talebin artacağını öngörerek kademeli düşüş sağlıklı olacaktır.

Burada akıllı kontratı ve web arayüzünü yenilememiz gerekecek değişiklikler için o nedenle yol haritasındaki ürünleri de yetiştirebilmek adına bu değişikliği teknik olarak en erken nisan sonu ya da mayıs içi yapabiliriz gibi görünüyor. Eğer roadmap üzerinde buna öncelik vermemizi isterseniz de diğer ürünlerde gecikme olabilir. Takdir sizlerin.

11 Likes

Bence bunun acelesi yok hocam stakeyi sonraya atabilrisiniz.

2 Likes

Hocam siz diğer ürünlere ağırlık verin stake müsait zamanda ayarlarsınız

2 Likes

Stake oranlarini güncellemek için acele etme cheif biz böylede iyiyiz. Tren kalkmadan elimizde ne kadar çok olursa o kadar iyi olur. :blush::blush::fire:

2 Likes

Nisan sonu yapılabilecek düzenleme yol haritasını bozmamak adına daha mantıklı görünüyor. #OmChain omchain.io

1 Like

Önem sırasına bakarsak,tabiiki önce ürünlerin çıkmasi mantıklı!
Stake düzenlemesi bekleyebilir…

Yayınlanan bir yol haritasında değişiklik hoş bir durum olmaz hocam. Stake eğer yayınlanırsa sonraki haritada yerini alsa daha iyi olur.

Osman hocam size katıldığım nokta öncelikli olarak roadmap’e öncelik verilmesi stake şu aşamada yüksek gibi gözüksede listelenmeler artınca dezavantaj da olabilir avantajda . Omc ile ilk tanışan araştırmaya başlayacak alırsam projenin durumu nedir nasıl kazanç sağlarım diye stake oranı cezbedebilir uzun vade hodl için hedefi gelene kadar bekler diğer taraftan elinde yüksek miktar olan stake geliri satmak isteyebilir piyasa yükselmeye başladığında diğer projeler için ya da nakite geçmek ya da bir şeyler almak için bunu tahmin etmek zor diğer taraftan stake oranını birden düşürmek satmamaya engel değil yeni alan az bir kâr gördüğünde satmak isteyecek onu tutan bağlayan bir şey olmayacak sürekli tahtayı takip edecek kaldı hocam sizde söylediniz her ay bazında güncelleme olursa zaten belli bir süre sonra dolaşımı çok fazla etkilemeyecek diye , Kripto camiasında yıl sonuna doğru bitcoin de yükseliş beklentisi var özellikle bunun Çin ve Asya tarafında olacağını düşünüyorlar piyasanın büyük oyuncuları ona göre hazırlık yapmaya başlamışlar özellikle 6 ayda hayatımıza hızlıca giren yapay zeka bunu daha da ileriye taşıyacak gibi gözüküyor her dönem bir şeylerle başlatılıyor şu an bu yapay zeka gibi gözüküyor Stake güncellemesinin zamanı bence de Mayıs sonu Haziran gibi olabilir bitcoinin yazı sakin stabil geçireceğini inanıyorum tabi İran’ın ve Çin’in madenciler için elektrik mevsuzu oluyor yaz dönemi için o bölgede sıcaklıklar için elektrik geçici olarak madencilere kısıtlıyorlar sürekli o haberleri gündeme getirip Bitcoin de fud yapıyorlar onun dışında çok büyük olay savaş olmadığı sürece yazın sakin geçiyor o yüzden öncelik roadmap olsun yaz başı yaz ortası iyi bu işe vakit ayırmak için şu an için öncelikler Omapp cüzdanı borsalarda omchain ağında listeleme omchain ağını aktif kullandırma tanıtma eksiyi artı görme zamanı düşüncesindeyim

1 Like